Čechům se otevírá svět- uplatnění pro muže i ženy
Po svém vstupu do EU mohli Češi pracovat nejdříve v Anglii, Skotsku, Irsku a Švédsku. Nyní už lze v mnoha státech pracovat prakticky bez omezení.
Pokud si tedy chcete najít práci v zahraničí, největší šance prosadit se nabízí v oblasti informačních technologií nebo zdravotnictví, ceněné jsou také pečovatelé/pečovatelky a inženýři z nejrůznějších technických oborů. Velmi dobře se uplatní muži i ženy.
Práce v zahraničí - jak začít hledat?
Možností, jak si najít práci v zahraničí je několik: Například můžete oslovit přímo firmy, které působí v oboru, ve kterém chcete pracovat.
Dále se lze informovat na zahraníčních internetových serverech práce. Tahle možnost není však příliš využívaná.
Někteří lidé zkoušejí odcestovat do zahraničí na vlastní pěst a najít si práci až přímo na místě. Počítejte ale i s tím, že práci vůbec nenajdete a po pár týdnech pojedete domů bez peněz a s dluhy, ano i to se stává. Ubytování, jídlo a letenky nejsou totiž zadarmo...
Na trhu si lze vybrat rovněž z celé řady nabídek zprostředkovatelských agentur. Využít služeb zprostředkovatelské agentury, která práci v zahraničí zajistí, se jeví jako nejjednodušší možností ze všech jmenovaných. Pozor ovšem na pochybné nabídky - nenaleťte podvodníkům. Vybírejte proto pouze ze seriózních agentur.
Rady, na co se ptát před cestou
Než pojedete pracovat do zahraničí, zjistěte si informace o životních a pracovních podmínkách v dané zemi, zda je potřeba pracovní povolení, jak se vyřizuje povolení k pobytu, jak to funguje se zdravotním a sociálním pojištěním nebo s uznáváním kvalifikace.
Diskuze