Jaderné hlavice a tehdejší Československo
Tehdejší Varšavská smlouva pro Sověty moc neznamenala. Podle tehdejších dokumentů sovětské vedení dopředu neinformovalo stranické vedení satelitních států. Československo nebylo žádnou výjimkou, o svém rozhodnutí instalovat na Kubě taktické rakety.
Teprve po objevení raket Američany, Sověti vyhlásili vojenskou pohotovost, která trvala téměř měsíc. Ostatní státy neměly k vývinu situace žádnou možnost reakce. Varšavská smlouva pro ně přestávala mít smysl.
Rakety na našem území
V polovině šedesátých let souhlasil tehdejší první tajemník ÚV KSČ a prezident ČSSR Antonín Novotný s rozmístěním strategických zbraní na území Československého státu. O deset let později byl podepsán dokument o zvýšení bojové pohotovosti raketových vojsk, což mělo za následek budování třech raketových základen.
Bělá pod Bezdězem, u Mladé Boleslavi, Míšov nedaleko Plzně, a vojenský prostor Bíliny. Celou akci financovala česká strana, s tím že Sověti budou mít areály v pronájmu ze svou posádkou minimálně deset let.
Vybudované základny
Dokončení a předání všech třech základen se oproti plánovanému datu o něco protáhlo. Mimochodem, díky pražskému jaru. Nicméně Sovětské jednotky vše přebraly v únoru 1970.
Komplexy byly postaveny s veškerým možným zázemím pro trávení volného času, i pro plnění vojenských záležitostí sovětské posádky. K vybavení patřil kinosál, garáže, knihovna,… to vše s kancelářemi a ubytovnou pro 170 vojáků. Českou stranu přišla veškerá realizace na 430,53 miliónu korun.
Obydlení Marsu - fakt nebo fikce?
Televizní reklamy a jejich vliv na člověka
Ideální hospoda pro správné chlapy
Rybaření - rybolov z břehu i bez navijáku
Nejbrutálnější zločiny historie
Je normální být nevěrný?
Diskuze