Silniční zákon v ČR, základní pravidla a povinnosti
platnost od 1. července 2006 - změny
Změny v silničním zákoně platné od 15.září 2009 naleznete na konci článku.
Provoz - silniční zákony
Pravostranný, jezdí se vpravo, předjíždí vlevo.
Rychlostní limity pro osobní automobil - silniční zákony
V obci 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na dálnici a silnici pro motorová vozidla 130 km/h, na dálnici a na silnici pro motorová vozidla pokud procházejí obcí 80 km/h.
Alkohol a drogy za volantem - silniční zákony
- Nulový limit alkoholu v krvi řidiče - týká se řidičů motorových i nemotorových vozidel, tedy např. a rovněž jezdců na zvířatech apod
- Řídič je povinen se na výzvu kontrolních orgánů podrobit orientační dechové zkoušce a na základě jejího výsledku případně i odběru krve ke zjištění alkoholu v krvi
- Obdobně je zjišťována přítomnost drog (návykových látek) v těle řidiče
Pravomoci policie - silniční zákony
Pravomoc kontrolovat řidiče, doklady, náklad apod., řídit a usměrňovat provoz a udělovat pokuty za spáchané přestupky mají příslušníci Policie ČR, obecních (městských) policií a Celní správy ČR.
Bezpečnostní pásy - silniční zákony
- Řidič motorového vozidla i spolujezdci, včetně osob na zadních sedadlech, musí být při jízdě připoutáni bezpečnostním pásem
- Dítě o hmotnosti menší než 36 kg nebo o tělesné výšce nepřesahující 150 cm může být přepravováno jen v dětském zádržném systému (autosedačce apod.)
Motorky a přilby - silniční zákony
- Řidič motocyklu a jeho spolujezdec musí mít při jízdě nasazenou a řádně připevněnou ochrannou přilbu; řidič motocyklu je povinen k ochraně zraku použít brýlí, štítku apod.
- Cyklista do 18 let musí při jízdě používat ochrannou přilbu
Tramvaj - předpis
Podél nástupního ostrůvku tramvaje se jezdí vpravo, rovněž podél tramvaje se jezdí vpravo.
Tramvaj odbočující vpravo má přednost před vozidly jedoucími po její pravé straně.
Dálnice a silnice pro motorová vozidla
Podmínkou jízdy po dálnicích a silnicích pro motorová vozidla (s výjimkou motocyklů) je zakoupení dálničního kupónu a vylepení jedné jeho části na čelní sklo; druhou část s vyznačením registrační značky vozidla musí řidič na vyzvání předložit kontrolním orgánům
Doklady - které doklady musí řidič předložit
- Řidič motorového vozidla je povinen předložit kontrolním orgánům řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla, doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, doklad o zdravotní způsobilosti (tato povinnost platí pro české řidiče starší 60 let)
- Kontrolní orgány mohou dále požadovat prokázání totožnosti (občanským průkazem, pasem)
Povinné celodenní svícení po celý rok
- Motorová vozidla mají celoročně povinné celodenní svícení, musí mít rozsvícena obrysová a potkávací světla (nebo světla pro denní svícení) i za nesnížené viditelnosti, při každé jízdě
- Za mlhy, sněžení nebo hustého deště smí řidič použít přední mlhová světla; zadní (červená) mlhová světla v těchto podmínkách použít musí
Pneumatiky a zima - hroty, sněhové řetězy
- Používání pneumatik s hroty je zakázáno
- Sněhové řetězy se smí použít jen v případě, že je na povrchu silnice dostatek sněhu
Telefonování v autě - silniční zákony - pravidla
- Řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení (např. diktafon)
- Telefonování s použitím sady hands free je povoleno
Předjíždění cyklisty - silniční zákony
Řidič musí dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty, i když při předjíždění nemění směr jízdy.
Přechody pro chodce - silniční zákony
Na přechodech pro chodce musí řidič vozidla (s výjimkou tramvaje) umožnit chodci nerušené a bezpečné přejití vozovky – chodci mají na přechodech přednost.
Železniční přejezd a povolená rychlost
- Ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem a na něm nesmí rychlost vozidla přesáhnout 30 km/h
- Pokud na přejezdu svítí přerušované bílé světlo, nesmí rychlost překročit 50 km/h
Vozidla s přednostním právem jízdy
- Vozidlům s právem přednostní jízdy (modrý maják, siréna) musí řidiči ostatních vozidel umožnit bezpečný a plynulý průjezd
- Pokud je to nutné, jsou řidiči povinni i zastavit
- Při vzniku kolony na dálnici nebo na silnici pro motorová vozidla musí řidiči vytvořit uprostřed vozovky volný jízdní pruh pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy (policie, zdravotní služba, hasiči apod.)
Zastavení a stání - silniční zákony
- Stojí (parkuje) se vpravo, na jednosměrných komunikacích se smí stát i vlevo, pokud to není zakázáno dopravní značkou
- Zastavení a stání je zakázáno na místech, kde by vozidlo mohlo překážet provozu nebo ohrožovat jeho bezpečnost, zejména v nepřehledné zatáčce nebo před nepřehledným vrcholem stoupání, na něm a za ním, na přechodu pro chodce a 5 m před ním, na křižovatce a 5 m před a za její hranicí, na mostě, v tunelu aj.
- Nepřerušovaná žlutá čára na okraji vozovky znamená zákaz zastavení a stání
- Přerušovaná žlutá čára na okraji vozovky znamená zákaz stání; zastavení je dovoleno
Dopravní nehody - kdy, kde a jak hlásit
- Nehody se zraněním nebo usmrcením osob, nehody při nichž škoda na vozidle přesáhne 50 tisíc Kč nebo při nichž dojde k poškození veřejného majetku či majetku třetí osoby, musí účastníci nehody ihned nahlásit policii
- Rovněž tak nehodu se škodou na vozidle do 50 tisíc Kč, pokud se účastníci nehody nedohodnou, kdo nehodu zavinil
Antiradary - silniční zákony
Používání antiradarů je zakázáno.
Doporučený postup pro účastníky dopravní nehody - jak postupovat po nehodě
- Neprodleně zastavit vozidlo na bezpečném místě, vypnout zapalování a zapnout varovná světla
- Obléci výstražnou vestu a ve správné vzdálenosti umístit výstražný trojúhelník (na dálnici a silnici pro motorová vozidla 100 m, na silnici 50 m za vozidlo)
- Nepít alkoholické nápoje, nekouřit a nedovolit to ani jiným
- U havarovaných vozidel vypnout zapalování
- Zjistit, zda někdo z účastníků nehody není zraněn
- Zjistit, zda nehrozí nějaké bezprostřední nebezpečí, např. jestli někde nevytéká benzin apod.; v takovém případě vykázat ostatní přítomné do bezpečné vzdálenosti, zraněné přesunout do bezpečí
- Nehodu se zraněním nebo usmrcením osob nebo se škodou na vozidle nad 50 tisíc Kč ohlásit policii (policie případně zajistí příjezd zdravotníků a hasičů na místo nehody); přitom sdělit své jméno a příjmení, místo, kde došlo k nehodě (co nejpřesněji), zda došlo při nehodě ke zranění osob, nebo nemohou-li lidé některé z havarovaných vozidel opustit, zda hrozí požár nebo ekologická škoda (např. když vytékají z vozidel pohonné hmoty), bráni-li vozidla dalšímu provozu, popř. v jakém rozsahu
- Došlo-li ke zranění, poskytnout podle možnosti první pomoc
- Ošetřovat především lidi s masivním krvácením a v bezvědomí
- Ponechat vozidla až do příjezdu policie ve stavu, v jakém se nacházejí po nehodě (pokud není nutno jejich polohu měnit z důvodů vyproštění nebo ošetření zraněné osoby)
- S ostatními účastníky dopravní nehody si prokázat navzájem totožnost
- Požádat i na nehodě nezúčastněné svědky o sdělení jejich jména, adresy, popř. také telefonního čísla (pro případ dalšího vyšetřování)
- Setrvat na místě nehody do příjezdu policie a řádného vyšetření dopravní nehody
- Poznamenat si přesné časové údaje o nehodě, kdy k ní došlo, kdy přijela na místo policie, registrační značku vozidla policie a jméno vyšetřujícího policisty
- Při poškození vozidla, pokud to umožňují okolnosti a zdravotní stav, předběžně vyplnit formulář od pojišťovny
Změny v silničním zákoně platné od 15.září 2009
Nová vyhláška ministerstva dopravy číslo 283/2009 o schvalování technické způsobilosti a technických podmínkách provozu vozidel,nabyla platnosti dnem 15.září 2009.
Hlavní změny nové vyhlášky 283/2009
- Podnikatelé, kteří mají auta vybavena mřížkou, je mohou sami odstranit, aniž by byli za to peněžně stíháni.
- Řidiče většiny novějších aut zbavila tato vyhláška povinnosti vozit s sebou rezervní pneumatiku. O tom, kterých značek osobních vozů se to bude konkrétně týkat, rozhodnou sami výrobci. Řidič, který nebude mít u sebe rezervní pneumatiku musí ovšem u sebe mít buď soupravu na nouzovou opravu pneumatik nebo kartu s číslem asistenční služby.
- U vozidel kategorie N1 (lehká užitková) nová vyhláška zrušila povinné zatmavění zadních skel.
- Z povinné výbavy všech motorových vozidel měly původně odpadnout i náhradní žárovky. Ty ovšem nadále musí řidiči vozit sebou.
- Nově nemusí být motocykly registrované v ČR vybaveny náhradními žárovkami. Postačí, pokud motocykly budou vybaveny minimálně jednou náhradní pojistkou.
Plánované změny k 1.1.2010
Nová vyhláška platná od 1.1.2010 stanoví povinnost mít v autě reflexní vestu. Také stanoví změny v autolékárničkách, do nichž od tohoto termínu nově přibude leták s informacemi o poskytování první pomoci, respirační rouška nebo resuscitační maska s antibakteriálním filtrem a fólie na přikrytí zraněného.
Diskuze