Svět se bojí neznámých věcí – co je to tolerance?
Základem pro to, aby se mohl člověk naučit toleranci ke svému okolí je vědět, co to vlastně tolerance je. Proto mi dovolte, abych nejprve tento pojem trochu osvětlil.
Tolerance, jako spousta jiných výrazů, které denně používáme, není české slovo. Pochází z latinského "tolerari" – snášet, nebo trpět. Česky tedy znamená snášenlivost, schopnost přijímat či snášet něco, co je samo o sobě spíše nežádoucí nebo nepříjemné.
Na čem závisí míra naší tolerance?
Obecně jsou lidé tolerantnější k lidem, kteří stojí na vyšším místě žebříčku společenského postavení. Každý z nás bude nejspíš tolerovat svého šéfa a další nadřízené. K toleranci nás také může vést (nebo od ní odvádět) kultura.
Člověk je také v zásadě tolerantnější, když má dobrou náladu a naopak pokud se cítí být pod určitým tlakem, bude k toleranci ochotný méně. Rovněž budeme těžko tolerovat někoho, kdo omezuje či ohrožuje náš život, majetek nebo svobodu.
Rady – jak na toleranci bez zbytečných obav
Těžko budeme tolerovat něco neznámého, proto je důležité snažit se pochopit svůj protějšek. Lidé se vždy bojí toho, co je jiné, co se nějak odlišuje. Ve vztahu dvou lidí je ale tolerance jedna z nejdůležitějších vlastností. Je důležité uvědomit si, že rozdílnost je základem života - kdyby bylo všechno stejné, svět by byl šedý a nudný. Příklad z praxe? Kuřák a nekuřák. Oba mají dvě možnosti. Buď si půjdou po krku nebo k sobě budou tolerantní.
Diskuze