Jak se pohybovat na sjezdovkách při lyžování
Především je naprosto ideální mít na nohou sjezdařské boty a na nich lyže. Chození nebo ježdění po něčem jiném než na lyžích, nic z toho na sjezdovky nepatří.
Je třeba si vybrat takový terén a takový sklon sjezdovky, který zvládneme. Posunováním po prudké sjezdovce (a zejména v jejím středu) můžete způsobit i to, že do vás někdo narazí.
Lyžování 2006/2007 - jak nebýt ohrožen a nebýt hrozbou
Platí to však i opačně, pokud jako excelentní lyžař vjedete na méně náročnou sjezdovku, musíte počítat s možností, že se na ní budou pohybovat i ti, kterým jízda na lyžích působí větší obtíže. Začátečníci dokáží provádět téměř akrobatické kousky a překvapivě měnit směr jízdy. Při jejich předjíždění si dejte větší rozestup.
Rovněž posuďte i momentální stav počasí. Za snížené viditelnosti přizpůsobte svoji rychlost a styl jízdy. K lepšímu vidění vám mohou pomoci dobře zvolené lyžařské brýle.
Jak se chovat na horách a základy v případě pádu
Umění lyžovat i umění padat patří k základním dovednostem, abyste se z hor vrátili zdraví. Především není dobré po pádu zůstat ležet na sjezdovce (pokud samozřejmě nejsme zraněni) a přesunout se na její okraj. V mlze nebo při sněžení se navíc nezdržujte v nepřehledných nebo zúžených místech.
Při pádu je důležité, aby vám lyže nezůstaly na nohou, může totiž dojít k poranění svalu, kosti či dokonce kloubu. Vázání by mělo být seřízeno tak, aby při větším tlaku vypínalo. Samozřejmostí jsou brzdy umístěné na každé lyži.
Diskuze