Proč se to ještě neustále mění? Proč nemůžeme mít jen jeden čas, jak je to v některých jiných zemích? A z jakého důvodu byla změna času ze zimního na letní a naopak vůbec zavedena? Víte v kterých zemích vůbec neřeší změnu času ze zimního na letní a naopak? Týká se to Islandu, Ruska, Běloruska, norských ostrovů Jan Mayen a Špicberky a také části Grónska.
- Jak to všechno začalo?
Ben Franklin byl prvním člověkem, který podal návrh na koncept letního času. Bylo to v roce 1784. Řídil se mottem, ve kterém se říká, že by se mělo chodit brzy do postele. Viděl v tom co nejlepší využití přirozeného světla, když dříve vstaneme, více toho stihneme za denního světla udělat.
Jeho myšlenka však byla zrealizována až začátkem 1. světové války. V Německu to zavedli poprvé. Bylo to hlavně z toho důvodu, že chtěli ušetřit uhlí pro válečné účely. Pak se k Německu připojily i další státy - včetně Rakouska-Uherska. Původní záměr pro zavedení změny času byla tedy úspora energie. Někteří to dodnes zpochybňují, ale je pravdou, že na některých místech skutečně došlo k úsporám a to až o 1 % energie denně.
Pokud však hodláte namítnout, že už časy války skončili a tudíž se už energií tolik šetřit nemusí, máte svým způsobem pravdu. Skutečně je nutné, udržovat veškerá pravidla, když už evidentně žijeme v jiné, lepší době? My patříme k těm, kteří se domnívají, že pokračování v těchto změnách času je naprosto zbytečné a navíc i vyčerpávající.
Citlivějším lidem to dokonce rozhodí jejich vnitřní hodiny, což pak přináší následky v podobě narušení spánkového a denního režimu, dále hrozí zhoršení psychického stavu a dalších zdravotních problémů. Musíme však podotknout, že ačkoliv jsme PRO všemi deseti, aby stát s tímto nesmyslem skoncoval, letní čas nabízí i pár výhod. Jednou z nich je možnost využít příjemné počasí a více světla přes den o trochu déle.
Diskuze