Co je to ten workshop?
Je to určitá forma vzdělávání. Workshop v překladu z angličtiny znamená dílna. Takže si z toho můžeme odvodit, že se jedná o interaktivní děj, ve kterém se jednotlivci, týmy i celé skupiny sdruží za jedním společným účelem. A tím je vyřešení konkrétního problému či dosažení daného cíle.
Na workshopech se účastníci dozvídají nové informace z daného oboru. Přednášející či moderátor workshopu by neměl být jako učitel, který vám bude sdělovat informace a diktovat vám, co máte a nemáte dělat. Workshopy by měly být především o tom, aby vás donutili “zapojit se”.
Mělo by jít o formu praktických ukázek a příkladů, které by vás měli pobízet, abyste nakonec odcházeli s co nejvíce získanými praktickými zkušenostmi. Také by vás to mělo svým způsobem “nakopnout” - nabít energií, abyste se nezapomínali snažit a usilovat o to, čeho v životě chcete dosáhnout.
Co by měl splňovat skutečný workshop?
Aby se moderátorovi podařilo vytvořit skvělý workshop, ze kterého si lidé opravdu něco odnesou a aby to nebyla jen ztráta času, měl by se sám sebe ptát, jak může být užitečným. Měl by workshop vést tak, aby mohl ostatním předat něco v takové formě, aby si to nejen zapamatovali, ale aby si z této akce vzali i ponaučení a uměli to použít v praxi.
- Moderátor by si měl zjistit maximum o všech posluchačích. Měl by se zajímat o vaše zájmy, co byste si chtěli z toho workshopu odnést, co je pro vás důležité a čemu věříte.
- Neměl by být centrem pozornosti, ale spíše ustoupit do pozadí, protože jde především o hodnotu toho, co posluchačům zvládne předat.
- Měl by se snažit zapojit všechny, kteří na workshop přišli.
- Moderátor ba ani vy byste neměli podcenit přípravu, která je zcela zásadní.
Diskuze