Hormon, který dělá muže mužem – testosteron
Mužský pohlavní hormon testosteron vzniká ve varlatech a výrazně ovlivňuje vývoj pohlavních orgánů muže. V období puberty se podílí na růstu, vývoji svalstva, změny hlasu, vývoji ochlupení apod. Příliš vysoká i příliš nízká hladina testosteronu má za následek mnoho zdravotních potíží. Ideální je udržovat hladinu tohoto hormonu v rovnováze.
Nedostatek testosteronu
Nízká hladina testosteronu způsobuje ztrátu energie a libida, snížení objemu svalové hmoty, zvýšenou podrážděnost a negativně ovlivňuje paměť i schopnost erekce. U mužů po čtyřicítce navíc zvyšuje riziko předčasného úmrtí.
Co je příčinou nízké hladina testosteronu?
Andropauza
Po třicátém roce věku začne hladina testosteronu rychle klesat. Po čtyřicítce se pak pomalu dostavuje mužská obdoba klimakteria, tzv. andropauza.
Obezita a pivní mozol
Obézní muži, ale i ti, kteří vlastní „pouze” pivní mozol, jsou sníženou hladinou testosteronu ohroženi také. Tuk totiž produkci tohoto hormonu omezuje.
Testosteron – někdy je lepší více než méně
Pokud vlastníte pivní bříško nebo jste mužem po čtyřicítce s prvními příznaky andropauzy, omezte pití alkoholu a přiměřeně se věnujte pohybu. V případě nastupující andropauzy se můžete poradit s doktorem i o užívání testosteronu jinými způsoby, s jeho množstvím to však v žádném případě nepřehánějte.
Přílišné množství testosteronu
Testosteron sice posiluje sexuální aktivitu, přispívá k tvorbě svalové hmoty a odbourávání přebytečného tuku, ale jeho nadměrná spotřeba vede k mnoha nežádoucím účinkům. Např. podporuje růst nádorových onemocnění a vznik srdečních chorob. Nadměrné množství dihydrotestosterenu, což je vlastně v těle přeměněný testosteron, je příčinou nadměrného vypadávání vlasů.
Co je příčinou vysoké hladina testosteronu?
Nadměrné (zne)užívání
Protože je testosteron považován za jakýsi elixír mládí, muži to s jeho užíváním mnohdy přehánějí. S nadměrným užíváním testosteronu mají zkušenosti také sportovci. Hormon umožňuje dosahovat lepších výkonů a regenerace po tréninku probíhá ohromně rychle. Zvyšuje se ale například agresivita.
Testosteron – kdy je lepší méně než více
Existují případy, kdy je třeba tvorbě testosteronu zabránit. Onemocní–li například muž rakovinou prostaty, testosteron růst nádoru urychluje. Řešením je antihormonální léčba.
Diskuze