Víte, co to je teslova cívka? Aneb metání blesků nikdy nebylo tak cool (a Thor se může jít zahrabat).
Blesky rozhodně maj X faktor
Co byste řekli, že blesky umí? Předpokládám, že někde hodně vysoko na takovém seznamu by bylo podpalování a elektrošoky a někde hodně hluboko zpěv. Ano, blesky nedělají jenom kravál, dokážou také "zpívat" přesné tóny. Jak to funguje? Nechám tady Čarodějova učně, ať vám to vysvětlí:
Teď když už jsme pokryli nezbytnou fyziku stravitelným způsobem (já vím, kdo by to byl řekl, že zrovna ve fantasy filmu s názvem jako Čarodějův učeň se člověk dozví něco opravdu zajímavého o skutečné fyzice; další důkaz toho, že učitelé se jen nesnaží), můžem si pustit nějaký opravdu našlápnutý syntetizovaný klasiky. Je pravda, že na všechno se teslův epický syntetizátor nehodí, protože blesky z veškeré hudby tvoří především dobrý lead alias vedoucí nástroj, který má jasné střední až vysoké tóny. Vemte ale cokoli elektricky zesíleného nebo syntetizovaného, a blesky tomu dají nejen dost hustokrutou sílu, ale taky tomu rovnou provedou zabijáckou vizualizaci (v některých méně šťastných případech doslova zabijáckou). Pro začátek můžem zkusit jednu takovou obvyklou věcičku - elektrickou kytaru. Myslíte že znáte elektrické kytary? Věřte tomu, že jste ještě nikdy neviděli tohle:
Temná strana (elektrické) síly
Video 2
tesla temná strana síly
Krotitelé blesků
Víte jak jsem před chvílí říkal, že je elektřina ve formě výbojů hrozně nepředvídatelná a ošidná? Tak podle všeho existuje jistá skupina bláznů, která se to rozhodla ignorovat. Oblečou se celí do kovu a tančí okolo teslových cívek o velikosti několika metrů. Kupodivu to není tak stupidní nápad, jak by se mohlo zdát. Nebezpečné to je, o tom žádná, ale sebevražedné to být spíše nemusí. Když už tu řešíme trochu té skutečné fyziky, slyšeli jste o Faradayově kleci? Elektřina proudí vždy cestou nejmenšího odporu (na to jak je líná, je to docela fofr). Když jste tedy kompletně obklopení něčím vodivějším než vy sami, elektřina bude raději proudit tou vodivou "klecí" než vámi. Díky tomu jste relativně v bezpečí před elektřinou například v autě. No a nebo v kovovém brnění. Samozřejmě to není úplně prosté, protože elektřina to, čím prochází, třeba taky někdy zahřívá, takže k popáleninám při takovém blbnutí nikdy není daleko. Stejně tak je lepší moc se nehýbat, když elektřina proudí všude okolo vás nebo je tak říkajíc ve vzduchu, potom se může vytvořit tzv. krokové napětí, kdy dostanete šok v případě, že oddálíte třeba svoje nohy dost daleko od sebe, to když se snažíte utéct do bezpečí. Ach ta ironie. Taky je lepší držet se nad zemí, protože právě do země se elektřině chce. Při příliš vysokých napětích a proudech vás ale nemusí zachránit skoro nic, izolace neizolace. Vzduch je normálně taky izolant a viděli jste, že by to bleskům nějak vadilo? Pusťme si radši na závěr nějakou motivační písničku:
Diskuze