Lyžování na Slovensku
Slovenské hory jsou ideální volbou pro ty, kteří hledají pohodové lyžování a nechce se jim jezdit příliš daleko. Lyžování na Slovensku má také velkou výhodu v tom, že se zde snadno domluvíte, jelikož místní obyvatelé češtině stále dobře rozumí a lyžování je zde minimálně na stejně dobré úrovni jako u nás.
Užijte si lyžování na Slovensku
Slovensko je výborná volba a to díky své dostupnosti z České republiky a zároveň díky svým cenám. Tady nemusíte váhat kolik peněz utratíte, když se po lyžování vydáte do hospůdky či baru. I když lyžařská střediska na Slovensku nedosahují tak velkých rozměrů jako třeba v alpských zemích, tak určitě potěší nejednoho lyžaře nebo snowboardistu.
Malá Fatra pro milovníky lyžování
Malá Fatra leží na severozápadě Slovenska. Právě díky své geografické poloze bývá vyhledávaným místem milovníků lyžování. I když svým výškovým rozpětím, které je 300 – 1 700 m.n.m., nepatří k nejvyšším, najdete zde velké i příkré svahy.
Lyžování na Slovensku – Nízké Tatry
Pohoří Nízké Tatry se rozprostírá v délce 80 kilometrů směrem ze západu na východ mezi údolími Váhu a Hronu. Výška Nízkých Tater je vyšší než 2 000 metrů. Po Vysokých Tatrách jsou Nízké Tatry druhým nejnavštěvovanějším pohořím Slovenska.
Nízké Tatry – lyžařská střediska
Chopok jih – Tále
V jižní části Nízkých Tater se nacházejí dvě lyžařská střediska: Chopok jih a Tále. Mezi těmito lyžařskými středisky je docela velký rozdíl v obtížnosti sjezdovek. Ve středisku Chopok jih převládají náročné terény s dlouhými černě nebo červeně značenými sjezdovkami. Středisko Tále je spíše pro méně náročné lyžaře nebo pro začátečníky.
Donovaly
Středisko se nachází na rozhraní pohoří Velká Fatra a Nízkých Tater v horském sedle. Předností tohoto lyžařského střediska jsou převážně terény na loukách, kdy je možno lyžovat i při nižší sněhové pokrývce. Dominantou Donovalů je třísedačková lanovka, jejíž délka je 1 325 metrů s kapacitou 1 305 osob.
Čertovica
Toto populární lyžařské středisko je položeno na předělu střední a východní části Nízkých Tater. Prostředí střediska vytváří skvělé podmínky pro lyžování. Zdejší tratě jsou středně obtížné až obtížné, ale najde se zde i pár kratších svahů, které budou vyhovovat i méně zdatným lyžařům.
Vysoké Tatry a známá lyžařská střediska
Vysoké Tatry jsou nejvyšším pohořím Karpatského oblouku a roce 1948 byly dokonce vyhlášeny za národní park. Rozloha Vysokých Tater zaujímá plochu 767 km2, z východu na západ pak měří 42 kilometrů.
Vysoké Tatry – lyžařská střediska
Smokovce
Smokovce jsou administrativním a správním střediskem pro celé Vysoké Tatry a pro lyžaře jsou zde připraveny dva areály. Jednak to je Hrebionok s celou řadou vleků, na jehož části se nachází náročný lyžařský svah. Nabízí ty nejlepší terény pro lyžování i snowboarding. Druhým areálem je Jakúbkova lúka, která je vhodná pro méně zdatné lyžaře a začátečníky.
Štrbské pleso
Známé lyžařské středisko Štrbské pleso je umístěno v krásném prostředí, kde si užije snad každý lyžař. Sjezdařům zde slouží dvě sedačkové lanovky, tři vleky a středně těžké i lehké sjezdovky.
Tatranská Lomnica
Nejpopulárnější lyžařské středisko Vysokých Tater, které má i mezinárodní význam. Nachází se na úpatí Lomnického štítů a lyžařům nabízí dva areály. Areál Jamy, který navštěvují zejména středně zdatní lyžaři a začátečníci. Druhým areálem je Lomnické sedlo, kam míří spíše náročnější a zdatní lyžaři a kde se také pořádají významné mezinárodní soutěže.
Diskuze