Kimi Räikkönen - Iceman stále čeká v pozadí

Když ho angažoval jako naprosto neznámého jezdce v roce 2001 Peter Sauber, mnozí si mysleli, že tato finská hvězdička brzy zhasne. Ale Kimi nejenže obstál u švýcarské stáje, ale o rok později získal díky svým výkonům místo u slávného McLarenu.
Kimi Räikkönen a jeho závodní formule 1

Kimi Räikkönen - rovnou do špičky

Kariéra špičkových závodníků formule 1 se obvykle vyvíjí postupně podle podobného scénáře. Začátky absolvují v motokárách, poté přestoupí do libovolného formulového šampionátu a přes F3 se dostanou do hledáčku šéfů týmů formule 3000 (nyní už GP 2).
Ta bývá považována za poslední přestupní stanici k výšinám formule 1. I když to rovněž nebývá pravidlem, mnozí úspěšní jezdci formule 3000 získali angažmá v nejvyšší a nejprestižnější automobilové soutěž, anebo se alespoň stali testovacími jezdci týmů formule 1. Kimi však to vzal hodně zpříma.

Kimi Räikkönen - blesková kariéra

Pro sezónu 2001 hledal Peter Sauber, šéf stejnojmenné švýcarské stáje, k Nicku Heidfeldovi stájovou dvojku. A to pokud možno levnou, ale na druhou stranu perspektivní. Jeho výběr však mnohé překvapil, protože sáhl až do formule 3 a vytáhl blonďatého finského mladíka Kimi Räikkönena. Ten tenkrát neměl ani závodní superlicenci, která opravňuje piloty k řízení monopostu formule 1. Nakonec Kimi toto povolení obdržel, ale pouze na pár závodů, ve kterých se mělo ukázat, zda nebude jezdeckému poli F1 spíše přítěží.
Ale po pár velkých cenách se ukázalo, že Fin nejenže zvládl nástrahy šampiónátu, ale začal se tlačit i na svého zkušenějšího kolegu. Jeho jezdecký styl a výsledky byly takové, že na doporučení jeho krajana Miky Häkkinena, který v té době opouštěl McLaren, mu šéf právě této stáje Ron Dennis nabídl smlouvu.

Kimi Räikkönen - útok na titul

Kimi se v novém působišti dlouho nerozhlížel a přestože měl být v sezóně 2002 v McLarenu preferován David Coulthard, Iceman (jak se začalo Räikkönenovi přezdívat) mu byl více než jen týmovou dvojkou. Za rok už bojoval spolu s Michaelem Schumacherem o titul mistra světa a přestože mu to nevyšlo, sklidil velké uznání za způsob, jakým se dokázal za tři roky propracovat řečeno motoristickou terminologií „z nuly na sto”.

Kimi Räikkonen - čekání na kořist

V dalších sezónách kromě soupeřů bojoval Kimi i nespolehlivostí a menším výkonem vozu McLaren, respektive motorů Mercedes. Přesto se dokáže stále udržet v naprosté špičce a když mu to auto dovolí i vyhrávat. Zřejmě každý by mu asi už přál pronikavější úspěchy, neboť svým jezdeckým stylem ve svém stále mladém věku i nabytými zkušenostmi patří k tomu nejlepšímu ve formuli 1.
Letos se stále spekuluju o tom, že by měl McLaren opustit a přejít ke konkurenčnímu Ferrari jako náhrada za odcházejícího Michaela Schumachera. Na rozluštění přestupové tajenky si budeme muset sice počkat, ale Kimiho jízdou (v poslední době kvůli technickým problémům spíše stíhací) se můžeme kochat o nedělních odpoledních při velkých cenách Formule 1.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Vybrané video

Nejkrásnější Prdelka zpátky v Praze!
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny správné chlapy jakéhokoliv věku. Články o ženách, sexu, automobilech, technice, sportu, bojovém umění, kultuře a celkové image muže.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies