Nejčastější chyba: neschopnost oddělit osobní a pracovní život
Neschopnost oddělit osobní a pracovní život se netýká jen těch, kteří vykonávají práci z domova, ale i klasických workoholiků. Práci si nosí domů a ignorovat své okolí jim nedělá problém. Vyčerpaní se po více než dvanácti hodinách práce nezmůžou na nic víc, než na krátkou sprchu a zhlédnutí reprízy včerejšího zápasu (který opět prošvihli). Naštěstí se ale podobné chování týká jen malého procenta pracujících, a jestli jste se právě našli, pak s tím rozhodně něco udělejte.
Jak tuto chybu napravit?
Práce sice šlechtí člověka, ale nic se nemá přehánět. Chápeme, že zbožňujete peníze a že bez nich byste si nemohli dovolit váš luxusní byt/auto/ženu, ale s takovým pracovním nasazením si toho luxusu vážně moc neužíváte. Zvolněte a z práce domů choďte alespoň o hodinu dřív. Změňte své návyky, hodinu volného času využijte třeba k návštěvě fitcentra, jízdě na kole nebo ji jednoduše věnujte své drahé polovičce (případně dětem). Na práci zapomeňte i o víkendu, alespoň odpoledne si nechávejte volná. Jinak se vám může také klidně stát, že se jednou probudíte a zjistíte, že jste svou nejproduktivnější část života proseděli za pracovním stolem.
Cítíte se unavení a nemáte do ničeho chuť?
Tyto potíže zaznamenávají hlavně manuálně pracující, ale napadají zpravidla každého bez rozdílu pracovního nasazení, odlišná je pouze intenzita. Za výkony v práci i doma může váš biorytmus. Je to stále opakující se cyklus, v němž se chvíli cítíte plni síly a zanedlouho padáte únavou. Biorytmus nelze nijak oklamat, musíte se naučit chvíle nejvyššího výkonu i útlumu využít co nejefektivněji. Pokud víte, že mezi 15-17 hodinou vaše tělo odmítá jakoukoli činnost, nedělejte nic. Až si odpočinete, pracovní výsledky budou daleko vyšší, než kdybyste v době útlumu pracovali dvojnásobně dlouho. Zjistěte, které hodiny vám přinášejí nejvyšší tělesný i duševní výkon a do těchto časových úseků naplánujte co nejvíce aktivity. Budete se cítit odpočatí a plni energie.
Diskuze