Samurajové – čím byli?
Samurajové byli vynikajícími bojovníky, kteří sloužili svému pánovi či přímo císaři. Samotné slovo „samurai“ znamená sloužit. Tito služebníci fungovali především jako tělesná stráž a byli cvičení od velmi útlého věku. V boji útočili především na slabiny a nekrytá místa protivníka.
Samuraj a jeho oddanost
Právo nosit meč samurajům zajišťovalo vysoké společenské postavení. Služba pánovi znamenala povinnost položit za něj v případě nutnosti život. Pokud by tak neučinil, musel by spáchat sebevraždu nebo se stát tzv. roninem, člověkem na okraji společnosti, kterého by nikdo nesměl vzít do služeb.
Sepuku alias harakiri
Pro samuraje bylo nejhorší urážkou a potupou padnout do zajetí. V takovém případě samuraj raději provedl tradiční sebevražedný rituál Sepuku. Sebevražedného obřadu Sepuku se vždy účastnili svědci a pomocník. Sepuku se provádělo speciální dýkou do spodní části břicha, které bylo považováno za sídlo života. Pokud nebyl samuraj schopen sebevražedný akt sám dokončit (podle tradice Sepuku se musel doslova vykuchat), přišel na řadu pomocník, který úkol dokonal setnutím sebevrahovy hlavy.
Samurajův kodex - Bušidó
Bušidó je označení pro samurajský kodex, kterým se musel řídit každý samuraj. Patřila zde především čest, věrnost, upřímnost, odvaha, dobrota, pokora, spravedlivost, respekt a sebekontrola. Samurajové měli nekonečnou trpělivost, mluvili pouze pravdu a nedávali najevo své emoce.
Samuraj a kimono
Samurajové nosili tradiční japonský oděv kimono, ke kterému se chovali s úctou a dávali si záležet na jeho čistotě. Důležitou součástí kimona byl pásek zvaný obi.
Samuraj v boji
Samurajové se v boji museli držet všech zásad kodexu Bušidó. Měli na sobě brnění zahrnující krunýř a ocelovou helmu. Jako zbraně sloužily kromě nože a meče také luky. Samurajové většinou jezdili na koních.
Samurajové a jejich zbraně
Samurajové nosili 98 cm dlouhé meče zvané Katanu a kratší meče zvané Wakizashi.
Samurajské meče
Meče samurajů měly až magický význam. Dávaly jim čest a slávu a byly symbolem jejich oddanosti pánovi. Meč byl vyráběn specializovaným řemeslníkem a stejně oceňovanými byli i leštiči mečů. Rukojeť byla většinou potažena rejnočí nebo žraločí kůží a omotána koženou stuhou. Pravidla použití meče byla velmi obsáhlá a složitá.
Diskuze