Jak to všechno začalo?
O vzniku Facebooku toho bylo řečeno, napsáno a nakonec i nafilmováno opravdu hodně. Z nevinně vyhlížejícího nápadu na studentský web se během několika let stal světový komunikační kanál. Někteří z nás Facebook opravdu využívají tím způsobem, pro něhož byl původně stvořen, tedy jako podporu studia, jiným z nás slouží jako kontakt s přáteli na dálku. Dnes však není výjimkou chatování s přáteli, kteří bydlí vedle nás či v nejbližším okolí.
Co spojuje?
Jak už bylo řečeno, Facebook umožňuje komunikaci přes internet s kamarády v zahraničí či na druhém konci republiky. Firmy využívají tuto sociální síť ke své propagaci a komunikaci se svými klienty a fanoušky prostřednictvím svých "Pages" tedy stránek (stejně jako náš magazín). Je tedy pojítkem, zdrojem informací, komunikačním kanálem a pro mnohé i zábavou.
Facebook je opravdu velmi všestranná síť, která svým uživatelům kromě komunikace totiž umožňuje vyjádřit své emoce buď na své či kamarádově "Wall"či prostřednictvím "Poke" tedy šťouchnutí. V současnosti jsou velmi rozšířené tzv. skupiny tvořené společenstvím lidí, kteří mají společný zájem, studijní obor či profesi. V těchto skupinách si uživatelé opět povídají, radí, hledají řešení či vymýšlejí společné akce.
Co rozděluje?
S příchodem Facebooku se do ústraní dostal společenský život. Podívejte se někdy kolem sebe při sezení v kavárně nebo při jízdě hromadnou dopravou. To, co uvidíte, vás asi nepotěší. Většina z vašich spolucestujících či klientů kavárny bude koukat do svých chytrých telefonů, tabletů nebo notebooků a budou chatovat. Bohužel výjimku netvoří ani situace, kdy v kavárně u stolu sedí dva a více lidí - spolu však nekomunikují, jsou zahleděni do svých technologicky velmi vyspělých přístrojů. Že to nevidíte? Pak prosím přestaňte koukat na svůj monitor, ale zvedněte hlavu, ano správně… teď ji otočte doprava a stále mějte oči otevřené… následně svou hlavu otočte doleva a opět se rozhlédněte po svém okolí… tak co… už? Výborně! Za tuto velmi namáhavou činnost si zasloužíte odměnu!
Rizika a nebezpečí?
Kromě mnoha výhod, kterými Facebook disponuje, jsou zde však rizika. Vzhledem k nedostatečné informovanosti rodičů dětí se prostřednictvím této sociální sítě může do těsné blízkosti dětí dostat nebezpečný člověk. Totožnost na Facebooku není nijak možno prokázat, a proto se za kamaráda vašeho potomka může vydávat kdejaký úchyl s fotkou zcizenou z jiného profilu. Běžně se hovoří o tom, že zhruba 10% z aktivních účtů Facebooku tvoří ty falešné. Dávejte na své děti pozor, i když jsou JEN ONLINE!
Facebook a úmrtí
Funkce, kterou Facebook doposud nedisponuje je deaktivace účtu v případě úmrtí vlastníka daného profilu. Jak by tato funkce měla vypadat, necháme na vývojářích této sociální sitě, avšak nutno podotknout, že přibližně 30 milionů účtů patří již mrtvým osobám.
Facebook a život
Pro správný vývoj populace je velmi důležité nezmenčit svůj reálný svět pouze na velikost Facebooku. Přestože je tato sociální síť v mnoha ohledech velmi prospěšná, nemůžeme zapomínat na důležitost osobního lidského kontaktu a slovní komunikace. Skutečné objetí totiž nenahradí ani milion virtuálních polibků.
XOXO :-* Vaše redakce :D
Diskuze