Sjezdové kolo si můžete napoprvé splést s horským kolem, které má odpruženou přední vidlici a zadní stavbu. U sjezdových kol je ale jiná konstrukce, díky které vidlice dosáhnou vyšších zdvihů, takže to jsou ideální kola pro jízdu v náročném terénu - především pro jízdu z kopce dolů. Pokud si chcete pořídit kolo na delší vzdálenosti, sjezdové kolo si rozhodně nekupujte.
Horské kolo se také hodí do náročného terénu. Jsou 3 typy horských kol - kolo s pevným rámem a vidlicí, kolo s odpruženou přední vidlicí a pevným rámem a třetí typ má odpruženou jak vidlici, tak i rám. Horská kola jsou ideálními společníky pro jízdy v terénu mimo cesty. I když po cestách či silnicích se s ním dá také jezdit, jen je konstrukce určena především do terénu.
Na krosovém kole můžete brázdit jak terén, tak i silnice. Krosové kolo může mít odpruženou přední vidlici, ale zvedá se méně než u horského kola. Hodí se pro jízdu po polních a lesních cestách, ale i po zpevněných cestách (silnice). Jeho obliba poslední dobou stoupá a je ideální volbou pro cykloturistiku.
Pokud budete jezdit převážně jen po silnicích a zpevněných komunikacích, tak si pořiďte trekkingové kolo. Máte doma krosové kolo a chtěli byste trekkingové, ale nechcete ho ještě vyhazovat? Krosové kolo stačí pouze poupravit tím, že si seženete vhodné doplňky a příslušenství (svítilny, blatníky a jiné).
Chcete jezdit sportovní či závodní jízdu na silnicích a uzavřených okruzích? Pak je pro vás tím pravým - silniční kolo. Do terénu je ale naprosto nevhodné. Dále tu máme i BMX a freestyle kola, jenž se využívají na uzavřeném okruhu či na zpevněném uzavřeném prostoru. Jejich rám je vysoce odolný, neboť jsou tato kola určená především ke skákání a zdolávání překážek. Na delší vzdálenosti se tato kola vůbec nehodí.
Diskuze