Co je a jak funguje cybersquatting
Cybersquatting je v podstatě registrace domény shodné nebo podobné s obchodní firmou či ochrannou známkou jiné osoby za účelem majetkového prospěchu či konkurenčního boje.
Doména přitom nemusí být jeho uživatelem vůbec využívána, slouží třeba jen k tomu, aby byla záhy poškozované firmě za nemalou částku prodána. Častější je ale snaha prodeje výrobků přes e-shopy, kdy dotyčný používá podobné obchodní jméno či název výrobku a doufá, že se uživatelé jednoduše spletou (např. Adidaas).
Zloději domén u nás a ve světě
V posledních letech touto formou parazituje na pověsti známých firem stále více spekulantů. Stěžují si nejen společnosti z oblasti farmacie, bankovnictví či maloobchodu. Obětí cybersquattingu se stávají i celebrity. Možná právě proto nejvíce stížností pochází z USA.
U nás je známým případem spor o doménu ceskapojistovna.cz. Česká pojišťovna má na tento název ochrannou známku, nebylo tedy možné, aby jej používal ještě někdo jiný. Soud dal pojišťovně samozřejmě za pravdu.
Ochrana před cybersquattingem
Nejúčinnější ochranou proti cybersquattingu je dlouhodobá prezentace správné webové adresy. Je také třeba včas zaregistrovat ochrannou známku a doménu obsadit.
V případě, že cybersquatter není schopen se s vámi po dobrém dohodnout, nebojte se poradit se svým právníkem a případně podstoupit věc k soudu. Konkrétní zákonná úprava pro cybersquatting u nás bohužel chybí, lze ale aplikovat obecné právní předpisy týkající se ochranných známek, ochrany osobnosti nebo i nekalé soutěže.
Diskuze