Kdo ale takové stránky bude označovat za tzv. “nepovolený hazard”? Samozřejmě, že vláda skrze své úředníky ministerstva financí. Jenže jde pořád ještě o objektivní rozhodnutí? Nebo jde o prosazování subjektivních názorů? Můžeme se ale uklidnit, prozatím to s cenzurou internetu tak horké opravdu není. V praxi jí totiž stojí v cestě spousta problémů.
Cenzura internetu je sama o sobě zapeklitá věc
Háček, přesněji řečeno obrovský problém, tkví v tom, že blokování internetových stránek není tak snadno realizovatelné. Existují totiž možnosti, díky kterým se tomu můžete vyhnout. S nimi tomu dokážete předejít. Další možností, jak by mohly příslušné orgány postupovat, je donucení poskytovatelů připojení k internetu, aby své internetové stránky cenzurovali ze “své kapsy” čili na vlastní náklady.
A kromě toho je cenzura internetu vlastně bezprecedentním rozhodnutím, což znamená jediné - můžeme se těšit na možná nikdy nekončící seznam dalších zakázaných internetových stránek.
Čína například zvolila přímočarý způsob a tak spustila firewall, jenž má jediný úkol. Tím je kontrola veškeré internetové komunikace - příchozí i odchozí. Avšak nějaká ta chybička se jim tam vloudila a bohužel (naštěstí?) jim nefunguje tak, jak by vlastně měl. A nemyslete si, že o tom Číňané nevědí. Ti jsou skvěle informování a prozatím se tomu snaží vychytat veškeré “mouchy”.
Rusko si z řešení Číňanů vzalo ponaučení a proto se “vyzbrojili” širokou škálou nejrůznějších propagandistických nástrojů. Tyto nástroje mají lidem nabídnout objektivní veřejný náhled na danou věc. V konečném výsledku má být obyvatelstvo tak vzdělané, že zvládne rozlišovat informace, které se týkají propagandy, od těch ostatních.
No, tak uvidíme, jak si s tím naše vláda poradí a hlavně jaký to všechno bude mít důsledek především pro nás - internetové uživatele.
Diskuze