Bojová umění – historie Wing Chun Kung Fu

O vývoji Wing Chun Kung Fu není moc písemných záznamů. Většina toho, co se povídá jsou informace předávané z mistra na mistra. Přesto je to příběh velmi zajímavý. Proč se nedovědět něco o historii stylu, který se učil i Bruce Lee?
Černobílá fotografie herce Bruce Lee

Historie Wing Chun Kung Fu

Wing Chun Kung Fu – shaolinský klášter a jeho zničení

Za vlády císaře Kangxi (1662—1722) existoval v Číně obrovský shaolinský klášter, kde mniši v podklidu tvrdě pracovali na své obživě, meditovali a cvičili bojová umění.
Po určité době už to ale císaři začalo vadit. Jinak řečeno, dostal z té ohromné síly a duchovní pospolitosti mnichů strach. Co tedy s tím? Zničíme je všechny! A tak začal klášter i svou armádou dobývat. Traduje se, že se dovnitř nakonec dostal zradou, kdy jeden z mnichů zradil a nějakým způsobem uvolnil vojákům cestu. Všichi mniši byli vyvražděni kromě několika.
Pěti nejvyšším mistrům se podařilo uniknout a tak se rozešli každý na jinou stranu. Od této chvíle se Kung Fu vyvíjelo v několika zvláštních liniích.

Wing Chun Kung Fu – příběh Jim Wing Chun

Setkání Wing Chun s mistriní Ng Mui

Mistrině Ng Mui se nakonec usadila poblíž jedné vesnice, kam chodila nakupovat věci. Dcera majitele obchodu se jmenovala Jim Wing Chun a měla velký problém. Místní vysoký úředník ji chtěl za ženu a jí se absolutně hnusil. Jenže on si nechtěl dát říct rozumně a šel tak daleko, že od výhružek přešel k činu a uvěznil jejího otce.

Kung Fu jako nástroj k zahanbení

Jim utekla a uchýlila se k Ng Mui. Ta se rozhodla, že jí pomůže a naučila jí v co nejkratší době základy svého shaolinského stylu, který navíc sama vylepšila.
Wing Chun se vrátila do vesnice a veřejně před úředníkem prohlásila, že by si nikdy nemohla vzít muže, který není v boji dobrý ani tak, jako normální žena. Takovou veřejnou úražku si dotyční nesměl nechat líbit a zaútočil. Samozřejmě prohrál. Wing Chun sice nedokázala zachránit svého otce, ale pokoření jejího nechtěného ctitele bylo tak velké, že už jí dal navždy pokoj. Alespoň, co se týká milostných návrhů. Z civilizace musela odejít tak i tak.

Proč se styl jmenuje po Wing Chun?

Wing Chun cestovala s mistriní Ng Mui, která ji zasvětila do všech tajů svého boje.
Ona sama pak se svým manželem styl ještě vylepšila a předala dál. Systémem mistr–student tak Kung Fu Wing Chun (údajně ho tak pojmenoval její manžel, ne ona) přetrvalo dále. Styl je dodnes vymyšlen tak, aby mohla i žena porazit dvojnásobně těžkého protivníka.

Wing Chun Kung Fu a Yip Man (1893—1972)

Wing Chun Kung Fu – existují písemné záznamy?

Veškerá historie Kung Fu byla vždy předávána ústně, z mistra na studenty, takže většina údajů může být zkreslená, či v přikreslená. První písemný záznam pochází od dr. Leung Jana.

Yip Man – poslední starý mistr stylu Wing Chun

Ten předal své umění pouze několik málo žákům, mezi nimi Chan Wah-shunovi. Ten ve svých sedmdesáti letech přijal do učení Yip Mana, kterému tehdy bylo třináct. Yip Man se stal jeho posledním žákem, mistr se už ani nedožil toho, aby ho úplně vycvičil. Přesto údajně před smrtí předal jeho výcvik jednomu ze svých starších žáků s tím, že v Yip Manovi je silný duch, který bude Kung Fu šířit dál.
Yip Man se stále zlepšoval a poté, co dosáhl mistrovského stupně začal jako první mistr učit Kung Fu širší okruh lidí. Stejně jako Morihei Uešiba, zakladatel bojové umění Aikidó (viz článek Aikidó – bojová cesta k harmonii během druhé světové války odmítl učit japonské vojáky.
Mezi jeho veřejně nejznámější studenty patřil Bruce Lee.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 2 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Sexy Nicole Scherzinger v 'Men in Black 3'

Magazín pro všechny správné chlapy jakéhokoliv věku. Články o ženách, sexu, automobilech, technice, sportu, bojovém umění, kultuře a celkové image muže.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2020 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies