ARCHEOSKANZENY V ČR
Archeoskanzen Modrá - jediný u nás
Archeoskanzen Modrá najdete asi 7 km od Uherského Hradiště. Archeologický skanzen přesně znázorňuje podobu slovanského sídliště z doby Velké Moravy a byl vybudován na základě místních i okolních archeologických nálezů. Prohlídkou archeoskanzenu získáte přehled o tehdejším způsobu života.
Skanzen je tvořen čtyřmi areály – areálem obranným, hospodářsko-sídlištním, mocenským a církevním. Archeoskanzen má ve svém programu spoustu naučných představení, ukázky řemesel i různé historicko-zábavné akce.
Archeoskanzen Modrá - otevírací doba
Květen - říjen
9:00 – 17:00
Listopad - duben
dle zájmu veřejnosti, na objednávku (777 807 368)
Okolí archeoskanzenu Modrá
Pokud skutečně zavítáte do archeoskanzenu, nenechte si ujít překrásné okolí malebné vinařské obce Modrá. O naučné stezky, zajímavé folklórní a společenské akce zde rozhodně není nouze. Archeoskanzen Modrá zároveň sousedí s významným poutním místem Velehradem – za prohlídku stojí jak bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, tak i přiléhající klášter a lapidárium.
ARCHEOPARKY V ČR
Archeopark Prášily
Zajímá vás, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Ukázku keltského sídliště najdete v Šumavské obci Prášily. Také tato keltská vesnička vychází z archeologických nálezů v ČR. Prohlédnete si např. roubený srub, keramickou dílnu, pohanskou svatyni nebo dílnu na výrobu látek. Budete-li mít chuť, můžete se zúčastnit i výukového programu „Jak žili Keltové“ a vyzkoušet si keltská řemesla na vlastní kůži. Ve své otevírací době nabízí archeopark Prášily bohatý doprovodný program – ukázky řemesel, hudby, bojového umění a mnohé další.
Archeopark Prášily - otevírací doba
Květen – říjen
9:00 – 18:00
Okolí archeoparku
V okolí archeoparku můžete navštívit Prášilské jezero, jezero Laka a vrchol s rozhlednou Poledník. V archeoparku lze dokonce domluvit projížďku na koních a se psím spřežením.
Archeopark Chotěbuz – Podobora
Archeopark v Chotěbuzi – Podoboře patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám České republiky. Jedná se o ranně středověkou památku Těšínského Slezska, postavenou na místě původního hradiska z doby ještě před příchodem Slovanů. Kromě ukázky každodenního života našich předků můžete shlédnout i jedinečné archeologické nálezy jako např. minci uherského krále Štěpána, korálky ze skelné pasty, různou výbavu bojovníků nebo starou pec na vypalování keramiky. Unikátní je také železné pouto používané při obchodu s otroky. Hradby, obytné stavby a dílny archeoparku Chotěbuz se neustále rozrůstají. Ukončení celkové rekonstrukce se datuje na rok 2010. Archeopark Chotěbuz najdete nedaleko Českého Těšína.
Archeopark Chotěbuz - otevírací doba
Květen, červen, září, říjen
Út - Pá
pouze na objednávku
So - Ne
9:00 - 17:00
Červenec, srpen
Út - Ne
9:00 - 17:00
Keltský archeopark – Nasavrky
Tento archeopark není vytvořen formou open-air muzea, je umístěn pod střechou nasavrckého zámku. Expozice vás seznámí s keltskou kulturou, tradicemi i řemesly, které si můžete sami vyzkoušet. Poblíž archeoparku se nachází Keltská naučná stezka, jejíž součástí je také keltské oppidum (opevněné sídliště). Nasavrky najdete v okrese Chrudim.
Archeopark Nasavrky - otevírací doba expozice
Říjen – květen
Po – Pá: 8:30 – 16:00
Červen – září
Po – So: 8:30 – 16:00
Červenec – srpen
Po – Ne: 9:00 – 16:30
Archeopark Praha - Liboc
Tento malý archeologický park v Praze – Liboci vychází z nálezů dokumentujících podobu středověkých obytných a hospodářských staveb u nás. Obytný dům spolu s roubenou stavbou, studna, chlebová pec a přístřešek sloužící k uskladnění sena, to jsou hlavní prvky archeoparku. Ukázky řemesel zde můžete shlédnout jak v keramické nebo chlebové peci, tak i ve tkalcovské dílně nebo soustruhu na dřevo. Archeopark pořádá zejména vzdělávací programy pro školáky, včetně archeologických prázdninových kurzů.
Diskuze