Žonglování - hra s hemisférami

Žonglování vypadá na první pohled jako jednoduchá záležitost. Točit v rukou byť jen tři předměty však vyžaduje obrovskou míru trpělivosti, soustředění a šikovnosti a schopnosti se učit a pracovat na sobě.
Fotografie zachycující dva muže při žonglování

Počátky žonglování

Pravděpodobně nejstarší záznam o něčem, co by mohlo připomínat žonglování, se našlo při průzkumu hrobky Beni-Hassana v Egyptě. Na zdi zde archeologové uviděli vedle kreseb tanečníků a akrobatů také postavy, které pohazují dvěma míčky. Toto vyobrazení je podle všeho spadá do období asi dvou tisíců let před naším letopočtem.
V historii žonglování však kromě Egypta hrály velkou roli země Dálného východu. Zde však nesloužila tato činnost pro účely zábavy, ale prováděla se jako cvičení pro soulad fyzické a psychické stránky člověka. Prospívá i jako prostředek pro zlepšení spolupráce mezi mozkovými hemisférami.
Není však vyloučeno, že žonglování bylo i prvkem, který patřil k rituálním a náboženským obřadům. Průkopníky žonglérství mohli být tedy klidně i domorodí šamani.

Žonglování - již staří Římané ...

... uměli žonglovat. Především v době Jula Ceasara se tato zábava rozvinula a přibrala další prvky, které jsou považovány dodnes za součást těchto schopností. Žonglovali tak třeba i akrobaté, později do tohoto vstoupila i pantomima. Ve středověku už lze mluvit o vzniku nové artistické disciplíny, které udivovala a rozesmívala diváky.
Tito kejklíři dovedli žonglovat, vrhat nože, metat salta nebo třeba chodit po provaze. V 19. století se žongléři poprvé pustili mimo cirkusové manéže a divadla a povznesli tuto činnost na velkou podívanou. Největší podporu měla v tradičně umělecké Paříži, kde se dokonce pořádaly i soutěže.

Žonglování nestárne

I když se od té doby vymyslely stovku způsobů, jak se zabavit a potrápit své smysly a tělo, žonglování je i dnes velkou školou koncentrace a smyslu pro „balanc”. Proniká opakovaně do zvyků alternativněji naladěných lidí a v současnosti se dokonce sláví i Světový den žonglování. A byli to opět Francouzi společně se svou komunitou v Kanadě, kteří vrátili žongléry do divadel v rámci vlny tzv. Nového cirkusu.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Polonahá Kim Kardashian v reklamě na Sketchers

Magazín pro všechny správné chlapy jakéhokoliv věku. Články o ženách, sexu, automobilech, technice, sportu, bojovém umění, kultuře a celkové image muže.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2020 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies