Velikonoční pomlázky - víte, jak na ně?

Pomlázka má již dlouhou tradici. Nejlepší je samozřejmě koledování s vlastnoručně vyrobenou pomlázkou. Pro ty z vás, kteří ji budou plést poprvé, máme několik rad. S námi to zvládnete. A co vlastně taková pomlázka znamená?

Velikonoční pomlázka

 

Velikonoce jsou křesťanským svátkem, který má pravděpodobně největší význam. V tento den si připomínáme smrt i zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Lidé se účastní mší v kostele, někteří z nich dokonce dodržují i přísný půst.

 

Pomlázkou děvčata nemlátíme!

 

Pomlázka by neměla být chápána jako nástroj k mlácení dívek a žen. Pomocí pomlázek můžeme ženy “pomladit”, ne pomlátit. A víte, jak vůbec vznikl název pomlázka?

 

Pravěpodobně od slova pomladit, což bylo možná odvozeno od slova mlází. Jedná se o houští čerstvých mladých výhonků rostlin. Ty se splétaly do proutku, kterým se šlehali dívky a ženy. Pomlázka je symbolem zdraví, pružnosti a svěžesti.

 

Jak si uplést vlastní pomlázku?

 

 1. Nejlépe se vám bude plést, když začnete od silnějších konců.
 2. Budete potřebovat 8 delších proutků.
 3. Do spodní části svazku (cca 10 cm od okraje) vložte tenký proutek, abyste z něj upletli rukojeť. Nezapomeňte jej pevně utahovat, aby vám proutek držel pěkně pohromadě. Délka rukojeti by měla mít asi 10 cm.
 4. Pomlázku si natočte rukojetí směrem od těla.
 5. Proutky si rozdělte tak, abyste v každé ruce svírali 4 proutky. Měly by být vedle sebe, nesmí se překrývat.
 6. Pomocí prstů si poutky opět rozdělte na polovinu a uchopte poutky po dvou, aby mezi nimi krásně vynikly mezery.
 7. Vnější proutek z pravé čtveřice (ten nejvíce vpravo) vsuňte do mezery čtveřice levých proutků. Provlékněte ho mezerou a vraťte zpět do pravé čtveřice proutků, ale nyní ho nechte na vnitřní straně. Tento proutek tak bude ve čtveřici pravých proutků ten nejvíce vlevo.
 8. Poté opakujte z levé strany a pořád tento postup opakujte.
 9. Soustřeďte se jen na pletení a hlavně proutky neupusťte. Pak už byste jen těžko odhadovali, kde jste právě skončili.
 10. Až budete mít téměř hotovo a před koncem vám bude zbývat tak 5 - 10 cm, ukončete pletení stejným způsobem, jak jste začínali. Proutky můžete pevněji svázat i tenkým proutkem a konce proutků můžete libovolně zastřihnout.

 

Barevné stuhy - co jednotlivé barvy znamenají?

 

Barvy stužek vyjadřují, co si o koledníkovi myslí vyšlehané dívky a ženy. Také však mají i jiný význam. Mají také děvčata chránit před výpraskem. Ono totiž při šlehání z pomlázky odpadávají zelené výhonky a potom je šlehání bolestivější. Stuhy pomáhají zmírnit údery, takže je šlehání snesitelnější.

 

 • Červená stuha - láska, náklonnost
 • Modrá stuha - naděje
 • Žlutá stuha - sympatie, oblíbenost
 • Zelená stuha - odmítnutí

 

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Diskuze

Vybrané video

Rozbouřená Wall Street
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny správné chlapy jakéhokoliv věku. Články o ženách, sexu, automobilech, technice, sportu, bojovém umění, kultuře a celkové image muže.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies