V životě obyčejného elektrikáře často chybí dostatek vzrušení a adrenalinu, proto si jej Matthew McConaughey v roli Rona Woodroofa ve filmu Klub poslední naděje dopřává příležitostnou účastí v rodeu, černými sázkami, alkoholem a nespoutaným sexem. Dalo by se říci, že si Ron svůj život užívá naplno. Zvrat nastává ve chvíli, kdy se dostává do nemocnice, kde mu lékaři sdělí, že v jeho krvi byl nalezen virus HIV a zbývá mu 30 dní života. Přestože první Ronova reakce je plná nesouhlasu a agrese, brzy si uvědomí, že odmítavé chování nic nezmění a rozhodne se bojovat. Přes veškerou snahu mu lékaři odmítají pomoct, proto se Ron rozhodne bojovat s nemocí na vlastní pěst.
Vzhledem k absenci schválených léků se začne zamotávat do obchodování na černém trhu. A protože již nemá co ztratit, rozhodne se nelegální léky pašovat do USA a zbohatnout. Obchodování s těmito léky však není jednoduché, spojencem Rona se proto stává Ray, transexuál, který trpí stejnou nemocí a má mnoho kontaktů na další nakažené. Společně založí Dallas Buyers Club, společnost pro prodej neschválených léků. Ronova touha po životě je natolik silná, že překonává další a další osobní i právní překážky. Ron si uvědomuje, že je to jeho poslední šance, poslední naděje. Rayova touha po životě však není tak silná a mnohokrát ve svém úsilí vyléčit se selže. Naštěstí je tady stále Ron, který mu vždy přispěchá na pomoc a znovu jej postaví na nohy.
Příběh inspirovaný skutečnou událostí je nejen o touze přežít za jakoukoli cenu, ale také o přátelství a vzájemné pomoci. Je to svědectví o nesmyslnosti sankcí za snahu přežít, o vzepření se systému, který se opírá o pseudohodnoty.
Ve filmu dochází k velmi složité charakterové změně homofobního křupana ve statečného muže, který „na smrtelné posteli“ nachází pravou podstatu života a dává naději nejen sobě, ale i dalším lidem, kterým lékaři nemohou pomoct.
Matthew McConaughey byl vždy spíše hodnocen jako ideální herec pro nenáročné romantické komedie, avšak ve filmu Klub poslední naděje dokázal, že se jedná pouze o předsudek společnosti. Brilantně sehraná postava Rona ho však stála velké úsilí. Kromě opravdu těžkého pochopení lidí s diagnózou HIV musel zhubnout přes 20 kilogramů. Zaslouženě byl za tuto roli oceněn Oskarem.
Klub poslední naděje opravdu stojí za obětování vašeho volného času, a pokud si to ani po přečtení této recenze nemyslíte, po zhlédnutí traileru určitě změníte názor.
Diskuze