Kickbox a jeho varianty

Kickbox není pouze jeden konkrétní soubor technik a boje. Kickbox je spíše souhrnný název pro několik disciplín, které se navzájem liší až o sto procent. Pojďme si je tedy rozlišit…

Černobílá fotografie mužské hrudi

Kickbox

Sport, který se vyvinul za přibližně posledních třicet let v USA. Narozdíl od starých bojových umění jako Karate či Kung–Fu, Kickbox se nezabývá filozofií. Jde o to, aby se bojovník naučil co nejlepší kombinaci technik, kterými dojde nejsnadněji k vítězství.

Kickbox – rychlé a stoprocentní využití

Narozdíl od Aikido, které musíte trénovat několik let, aby vám k něčemu bylo užitečné, u některých tvrdších forem kickboxu jste za měsíc či dva intenzivních tréninků schopni téměř bez problémů poslat k zemi podnapilé individuum, které se chodí na diskotéku vybít místo pobavit.

Kickbox a jeho varianty

Pokud chcete začít trénovat a přemýšlíte o kickboxu, je třeba říci, že není pouze jeden univerzální druh. Zápasníci se sice mohou zúčastňovat všech variant, ale je to pro ně časově obtížné a navíc se každý raději specializuje na jeden či dva konkrétní druhy, které si jsou podobné.

 

Kickbox – semicontact

Často je také nazýván americké karate. Povolené úderové plochy jsou pouze hrudník, nohy a hlava. Zakázáno je použití loktů, kolen a kopů, které bojovník nedokáže ovládat po celé jejich dráze. Zápasníci mívají oblečené tričko a kalhoty. Zápas se přerušuje po každém kontaktu, bojovníci se vracejí na základní pozice a jsou uděleny body za danou techniku. Zápasí se na tatami.

 

 

Kickbox – Semicontact a povinná výbava

Návleky na nohy (botičky), chrániče holení, suspenzor, boxerské rukavice, chránič na zuby a helma.

 

 

Kickbox – Lightcontact

Tvrdší varianta semicontactu, zápas již není přerušován a bojovníci jsou hodnoceni za použité techniky, přičemž ke sčítání dojde až po konci zápasu. Povolené úderové plochy jsou pouze hrudník, nohy a hlava. Zakázáno je použití loktů, kolen a kopů, které bojovník nedokáže ovládat po celé jejich dráze. Zápasníci mívají oblečené tričko a kalhoty. Zápasí se na tatami.

 

 

Kickbox – Lightcontact a povinná výbava

Návleky na nohy (botičky), chrániče holení, suspenzor, boxerské rukavice, chránič na zuby a helma.

 

 

Kickbox – Fullcontact

Zápasí se v ringu. Bojovníci mívají oblečeny buď kalhoty, nebo speciální trenýrky. Zápas není přerušován kromě vyjímek, kdy dochází k tomu, že jsou zápasníci delší dobu v sevření. Nejsou povoleny kopy na nohy, údery lokty a koleny.

 

 

Kickbox – Fullcontact a povinná výbava

Suspenzor, boxerské rukavice a chrániče na zuby. Helma bývá povinná jen za určitých okolností.

 

 

Kickbox

Zápasí se v ringu a bojovníci nosí téměř bez výjimek trenýrky. Zápas není přerušován kromě vyjímek, kdy dochází k tomu, že jsou zápasníci delší dobu v sevření. Jsou povoleny i kopy na nohy, nejsou povoleny údery koleny a lokty.

 

 

Kickbox a povinná výbava

Suspenzor, boxerské rukavice a chrániče na zuby. Helma není povinná.

 

 

Muay–thai (Thajbox, Thajský box)

Nejtvrdší varianta kickboxu. Málokdy se objevuje na stejných akcích, jak předchozí varianty. Bujuje se v ringu, zápasníci jsou oblečeni do trenýrek. Jsou povoleny veškeré údery, tedy i zásahy pomocí kolen a loktů.

 

 

Muay–thai a povinná výbava

Suspenzor, boxerské rukavice a chrániče na zuby. Helma není povinná.

 

 

Kickbox – proč tento článek?

Dlouho jsem se v rozdílech mezi jednotlivými formami kickboxu neorientoval, a proto přináším tento jednoduchý návod. Jde pouze o základní rozlišovací znaky, ne o popis jednotlivých variant Kickboxu. O Muay–thai se zmíním v některém ze svých dalších článků.

 

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 5.0 Počet: 1 Nejlepší: 5 Nejhorší: 5

Diskuze

Vybrané video

Týpci, které proslavil internet

Magazín pro všechny správné chlapy jakéhokoliv věku. Články o ženách, sexu, automobilech, technice, sportu, bojovém umění, kultuře a celkové image muže.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2020 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies