Li–Ion baterie nejen pro mobilní telefony
Lithiumi-iontové baterie každý z nás běžně používá převážně ve spotřební elektronice. Jsou oblíbená díky vysoké hustotě energie stlačené v poměrně malém objemu.
Li–Ion baterie obsahuje dokonce třikrát více energie, než jejich předchůdce Ni–MH, což znamená, že nám mobilní telefony vydrží v pohotovostním stavu mnohem déle. Navíc téměř nepodléhá samovybíjení a vydrží až 2000 napájecích cyklů.
Ukazuje se tedy, že tyto baterie jsou převratné nejen díky své kapacitě a malým rozměrům. Kromě těchto výhod se zde objevují i některé maličkosti, které mohou být uživatelům nepříjemné.
Životnost baterie určujete sami
Nežádoucí může být pro zákazníka hlavně to, že baterie Li-Ion stářím ztrácí maximální kapacitu. Stárnutí výrazně urychluje teplo i mráz. Další nevýhodou je, že Li–Ion baterii vadí úplné vybití. Pokud ji ponecháte delší dobu bez nabití, může se zničit. Její životnost pak může být velmi proměnlivá. Záleží hlavně na tom, jak se o ni staráte.
Správné nabíjení a skladování
Nevystavujte Li-Ion baterie nadměrným teplotám - ani nadměrnému teplu, ani mrazu.
Skladujte je v suchu a chladu. Nenechávejte přístroje s Li-Ion bateriemi například v horkém autě.
Důležité je, abyste je nenechávali dlouho ležet, a to buď plně nabité, nebo plně vybité. Záložní baterie proto skladujte asi jen z poloviny nabité.
Li–Ion baterie nevybíjejte úplně na doraz, víc jim prospěje častější nabíjení, například když je z jedné třetiny ještě nabitá.
Diskuze