Boty jako opora
Kvalitní obuv by měla člověku umožnit správné rozložení zátěže při stoji, chůzi i běhu. Nejlepší variantou je to, když bota nasměrovává chodidlo v kolmém směru na podložku. Struktura obuvi by měla podpírat klenbu nohy a podporovat ji jako spřízněný mechanismus .
Chodidlo v botě je rozloženo na stélce, která by měla být přizpůsobena tvaru šlapky. Nejhorší tvar je takový, který nemá uprostřed vyvýšení, což je cesta k tzv. plochým nohám.
Dobré boty poznáme odspodu
Proti zhroucení klenby je třeba taky vybírat boty s vhodným a patřičně vysokým podpatkem. Tato část boty může dramaticky ovlivnit postavení nohy k podložce, čehož mohou vznikat ortopedické potíže. Němeli bychom si tedy kupovat boty s příliš vysokým ani s příliš nízkým podpatkem a také bychom neměli chodit v botech, u nichž je tato zadní část zdeformována a takového boty nechat ihned opravit nebo raději rovnou vyhodit.
Podpatek totiž působí na podešev, která působí na chodidlo po celé jeho délce a v případě deformace se těžko celá bota vrací do původního tvaru. Samotná podešev by měla být vyrobena z průžného materiálu, který zadržuje vlhkost. Neměla by být příliš tenká.
Boty musí sedět
U vrchní části boty bychom měli věnovat pozornost oblasti, která obepíná patu, protože by mohla nepříznivě působit na naši Achillovu šlachu. Obuv by se v žádném případě neměla na noze příliš posunovat, nejlépe by měla být zafixována v jedné poloze.
Tkaničky nebo suchý zip by neměly dopustit, aby se chodidlo pohybovalo, neboť tak snadněji dochází k odřeninám, puchýřům, otlačeninám a může to vést i k deformaci nohy a prstů. Zároveň bychom si však neměli šněrovat boty úplně nadoraz, protože poté se noha špatně prokrvuje a ruku na srdce - kdo má pořád kupovat nové tkaničky?
Diskuze