Himaláje a jejich vznik
Himaláje vznikly již před sty milióny lety, a to jako důsledek tektonické srážky euroasijského kontinentu a Indie. Tato skutečnost lze doložit výskytem hornin v podloží Velkého a Malého Himaláje i na povrchu.
Výškové rekordy v Himalájích
V Himalájích převyšuje hranici 8 000 metrů 19 vrcholků. A nejenže se Himaláje pyšní nejvyššími vrcholy hor, jsou také držitelem výškových rekordů. V Himalájích je např. nejvýše položené jezero ledovcového původu, jenž se nachází ve výšce 5 880 metrů. Pak zde najdete Khumbu – nejznámější vysokohorský ledovec, který proslul jako výchozí bod pro výpravy v okolí Mount Everestu.
Historie K2
Název K2 pochází z 19. století. Tehdy jedna expedice zkoumala celou oblast a této hoře i sousedním vrcholkům přidělila označení K1 až K5. K2 zůstalo dodnes, ostatní byly později přejmenovány.
Himaláje a Hora K2
K2 je druhá nejvyšší hora světa měřící 8 611 metrů. Je známá svou krásou, neobvyklým tvarem, majestátností a hlavně nesmírným respektem mezi horolezci. A aby ne, vždyť K2 je nejobtížnější osmitisícovka – mnohem těžší než Mount Everest.
Výstupy na K2
K2 si vyžádala již mnoho obětí na životech, ale možná právě proto láká další a další horolezce, zdolat ji. Celkem se na vrchol druhé největší hory světa podařilo vystoupit 187 lidem, ovšem asi 14% jich při sestupu zahynulo.
Jak se dostat na vrchol K2?
Máte-li zájem, vyšplhat na vrchol K2, budete potřebovat „pouze” povolení vlády v Pákistánu, vízum, špičkové oblečení, pár nadaných lidí, domorodé průvodce, mnoho peněz, fyzickou a psychickou kondici, statečnou povahu a v neposlední řadě českou vlajku, kterou vztyčíte na vrcholu, pokud se tam dostanete.
Diskuze