Samuraj.cz

Hasicí přístroje - snad nehoří?!

kloffin kloffin

Když dítě škrtne zápalkou, co se nestane, požár zaplane. V Trháku na to měli připravený vycvičený požárnický sbor, vy se musíte vrhnout k hasicímu přístroji a myslet na to, že ne vše se dá hasit vodou.

Hasicí přístroje - vznícení

Nejdříve si řekněme, z jakých důvodů vznikají požáry. Jejich zárodek může způsobit buď technická chyba nebo přírodní neštěstí, případně mohou být založeny úmyslně.
Kromě toho si žár může člověk způsobit sám, a to buď pitím ohnivé vody, spalováním nikotinu a tabáku a rovněž i pohledem na opálená lýtka procházející ženy. Tato vzplanutí však hasicí přístroj nevyžadují.

Hasicí přístroje - malý pomocník proti velkým katastrofám

Toto specializovaná technické zařízení nám slouží k operativnímu likvidování malých požárů. Jedná se o zdolávání požárů v jejich první fázi, která se nazývá rozhořovací. V této době se ještě nejedná o velký oheň, teploty hoření jsou poměrně nízké. V případě rychlého použití hasicího přístroje jsme schopni takovýto zárodek požáru zvládnout.

Hasicí přístroje - nejen vodou na požáry

I když nás pro hašení požárů jako první napadne voda, existuje několik druhů hasicích přístrojů:

vodní hasicí přístroj - patří mezi nejjednodušší. Kromě vody obsahuje i látky, které zabraňují zamrznutí kapaliny a to až do - 20 oC. Měl by fungovat necelou minutu a dostříknout do vzdálenosti 8 m. pěnový hasicí přístroj - obsahuje rovněž vodu, ale ta obsahuje pěnidla. Vhodný na hašení kapalin, které se nemísí s vodou. Nestéká, proto se s ním dá likvidovat i olej na šikmých a svislých površích. V žádném případě se s ním nesmí hasit požáry zařízení pod vysokým napětím práškový hasicí přístroj - tento přístoj je však přímo určený pro hašení požárů, kde by mohlo hrozit úraz elektrickým proudem. V jeho útrobách jsou totiž lepkavé granule, které se rozprostřou na hořící oblast a zabrání přisunu vzduchu. sněhový hasicí přístroj - při jeho použítí se oheň hasí prudkým proudem zkapalněného CO2. Nemělo by dojít k poškození hořících předmětů, ale v případě sypkých materiálu by se kvůli velkému tlaku mohl tento rozprašovat a místo uhašení by následovalo rozšíření požáru.

V současné době zakázaný je další typ hasicího přístroje, tzv. halonový hasicí přístroj. Při likvidaci požáru se totiž u něj mohou vyskytnout životu nebezpečné plyny.

Hodnocení: 3.0

Počet: 1

Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.