Dovolená 2006 - Svatý Kopeček

Nemáte-li k dispozici tolik volných dnů, abyste vyrazili na zahraniční dovolenou, ale přesto chcete relaxovat, vyražte do Olomouce. Nad ním se tyčící Svatý Kopeček je totiž vstupenkou z klokotu města a pracovních povinností do poklidně stráveného času.

Fotografie zachycující kostel na Svatém Kopečku

Dovolená 2006 - historie Svatého Kopečku

Svatý Kopeček je především poutní místo, které vzniklo z iniciativy Jana Andrýska, bohatého olomouckého obchodníka s vínem. Ten pomohl nejvíce při výstavbě kaple, která byla vysvěcena roku 1633. Ta ještě více propojila Svatý Kopoček jako poutního místa s kláštěrem promostrátské řeholní komunity. Ten byl v těchto místech založen už v roce 1078.
Premonstráti z Hradiska nakonec vybudovali na místě kaple, která byla zničena během třicetileté války, mohutný chrám Navštívení Paní Marie, podle plánů G. P. Tencelly, aby byl celý objekt dokončen v letech 1714-1721 (architekt D. Martinelli).

Dovolená 2006 - Svatý Kopeček - oáza klidu

Pokud vyrazíte na procházku na Svatý Kopeček, určitě si vyhražte alespoň jeden den. Za chrámem totiž vyrostla řada obchůdků, přímo vedle kostela je restaurace a cukrárna a spoustu míst, kde se dá jenom v klidu sedět a relaxovat. Pokud zamíříte na druhou stranu od Olomouce, můžete dojít až k vysílači na Radíkově, případně se pustit dále po lesní cestě až do nedalekých Hluboček.

Dovolená 2006 - ZOO Svatý Kopeček

Místem, kde opravdu na Svatém Kopečku utíká čas, je místní ZOO. Ta byla zbudována v roce 1956 na pozemcích bývalého kláštěra a v současnosti, zde můžeme najít až 250 druhů zvířat. Některé z nich si budete moci okusit takřka na vlastní kůži, například netopýry v jejich speciálním pavilonu. ZOO se neustále renovuje a vylepšuje, především je brán ohled na přirozené prostředí jednotlivých zvířat, ale výběhy jsou realizovány tak, aby měl návštěvník všechno jako na dlani.
A pokud se Vám bude zdát, že nemáte ještě potřebný nadhled, vystoupejte na rozhlednu, jež je rovněž v areálu ZOO, ze které uvidíte na celou Olomouc a možná i dál.

 

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Diskuze

Vybrané video

Nejmodernější vychytávky na vaše kolo
Podpořte projekt Cisterna pro hasiče Žulová nákupem v e-shopu s charitativním kalendářem a reklamními předměty.

Magazín pro všechny správné chlapy jakéhokoliv věku. Články o ženách, sexu, automobilech, technice, sportu, bojovém umění, kultuře a celkové image muže.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2024 Railsformers s.r.o., Zásady zpracování osobních údajů Nastavení Cookies