Počítačové hry ovlivňují chování
Podle nedávno publikované studie dvou amerických profesorů - Brada Bushmana a Craiga Andersona, snižují agresivní videohry u lidí práh bolesti.
Sledování a hraní těchto her totiž snižuje srdeční tep a vodivost kůže. Závažnějším problémem bývá určité psychologické otupění. Člověk se stává vůči druhým bezcitnější a je tak váhavý při případném poskytování pomoci.
„Tyto studie jasně dokazují, že agresivní mediální produkty mohou oslabovat altruistické chování. Lidé vystavení násilí v médiích jsou méně ochotní pomáhat druhým v nouzi, protože jsou otupělí vůči bolesti a utrpení druhých,“ potvrdil profesor Bushman.
PC hry – děti jsou ohroženy nejvíce
Nebezpečí číhá především na děti. Ty odolávají tlakům okolního světa mnohem hůře, herní svět si také mohou někdy plést s realitou a násilnické činy napodobovat. Například v USA hraje počítačové hry téměř 90% ze všech dětí. Celá polovina z nich hraje nejraději střílečky. U českých dětí by průzkum pravděpodobně dopadl podobně. Střílečky v oblíbenosti stále vedou, oblíbené jsou ale i pro mládež vhodnější sportovní hry nebo strategie.
TV pořady a násilné scény
Kromě videoher se násilí denně objevuje na televizních obrazovkách. Tým amerických neurologů prokázal, že sledování násilných scén může za zvýšenou agresivitu některých lidí. Při sledování násilí se v mozku odehrávají zvláštní reakce. Centrum, potlačující agresivní a nežádoucí chování, přitom výrazně omezí svou aktivitu. Opakované sledování těchto filmů opravdu může u někoho vyvolat násilnické sklony i ve skutečném životě.
Diskuze