Šampaňské nejsou jen bublinky
Obzvlášť v našich krajích jsme si zvykli označovat tímto výrazem všechno, co je naplněno do zelených nebo také bílých lahví, opatřených silným sklem, jenž po uvolnění špuntů bouchnou a zašumí.
Ovšem pokud bychom to měli brát do důsledků, tak opravdové šampaňské můžete pořídit pouze z francouzské provincie Champagne.
Druhotným kvašením k šampaňskému
Za to, že dnes můžeme pít tento mok, může páter Dom Perignon. Ten si všiml, že v lahvích s vínem dochází k dalšímu dodatečnému kvašení a díky tomu, že se ho snažil odstranit, přišel na podstatu šampaňského a z toho důvodu je tato procedura označována rovněž jako „šampaňská metoda”.
Šampaňské se vyrábí ze tří odrůd
A dvě z těchto odrůd jsou modré, konkrétně Pinot Noir a Pinot Meunier. Ta poslední je bílá, Chardonnay, což stejně těžko vysvětluje, proč je šampaňské (ať už je název jakýkoliv) zbarvení většinou bílého maximálně rosého. Ale pokud přihlédneme k tomu, že se technologie lisování hroznů zdokonalila, dnes lze i z tmavých odrůd získat světlou tekutinu.
Bublinky čekají na útěk
V případě opravdového šampaňského musí být láhve uloženy ve sklepích minimálně rok, ale ty nejšpičkovější druhy i několik let. A když je láhev konečně otevřena, prchá z ní až 250 milionů bublinek.
Diskuze