Původ whisky – oblíbený alkohol mnichů
Historie whisky sahá až do pátého století našeho letopočtu. Whisky, která tehdy ještě neměla svůj dnešní název, se používala především jako léčebný prostředek a desinfekce pro různá zranění. Recepturu ovládali irští mniši, kteří návod na výrobu přinesli do Skotska právě v pátém století.
Výroba whisky – téměř jako pivo
Výrobní proces u whisky je velmi podobný jako u výroby piva. Velmi důležitou ingrediencí je, stejně jako u piva, slad. Whisky byla v dřívějších dobách konzumována těsně po zpracování, ale až v osmnáctém století byl objeven pozitivní vliv zrání k utvoření dokonalejší chuti.
Díky whisky vznikly palírny
Whisky vlastně můžeme poděkovat za to, že v průběhu sedmnáctého století začaly vznikat palírny, které se specializovaly na její výrobu, ale i výrobu jiných druhů alkoholu. Ve chvíli, kdy se palírny začaly legalizovat, došlo k obrovskému rozmachu dovozu whisky do jiných zemí světa.
Whisky – jak se vlastně vyrábí?
Ječmen je namáčen ve vodě tak dlouhou dobu, než začne klíčit. Poté se usuší a stává se tak surovinou, která whisky dodá její typickou chuť. První destilace se provádí ve speciálních báních, které jsou důležité svým tvarem – má totiž také vliv na specifickou chuť nápoje. Stanovená míra alkoholu v tomto nápoji je 35 – 43 %.
Jak se pije whisky?
Oblíbenou ingrediencí při pití whisky stále zůstává citron, ale výborná je také vychlazená s ledem, přestože částečně ztrácí své aroma. Někteří lidé konzumují whisky smíchanou s vodou, a to z prostého důvodu. Voda totiž umožní, aby whisky krásně voněla a stejně tak dobře chutnala – díky vodě si tedy můžete vychutnat pravou chuť tohoto alkoholického nápoje.
Diskuze