Potápění - proč čekat na jaro
Proč si vlastně všichni myslí, že potápět se dá pouze se sluncem nad hlavou, v prohřáté vodě letní sezóny. Když je možné jezdit v létě na lyžích, proč by se naopak v zimě nedalo potápět?
Milovníci potápění se do vodních hloubek tak přestali vyrážet do příznivých klimatických podmínek a místo toho nechali vzniknout nové adrenalinové disciplíně - ice divingu.
Zimní potápění - s ploutvemi a sekyrou
V zimních měsících bude potápění vypadat trochu jinak než na prosluněné pláži. Míst k potápění je opravdu dost. Především si musíte obstarat pořádnou sekyru nebo jiný přístroj na vytvoření díry v ledu. Ta by měla být notný kus od břehu a měla by mít zpevněné okraje.
Potápěč, ještě než se vrhne do ledové vody, by měl mít jištění v podobě lana uvázaného k pasu, přičemž na druhý konec by měl nad hladinou dohlížet jeho kolega, který s ním pomocí tohoto lana vede neustálou komunikaci.
Potápění v zimě - parťák je k nezaplacení
Stejně jako je dobrý spolehlivý návodčí nad ledem, je vhodné si pro zimní potápění sehnat partnera pod masu zmrzlé vody. Lze předpokládat, že ve dvou se to nejen lépe táhne, ale i hůře ztrácí orientace. Určitě není na škodu, absolvovat první ponory ice se zkušeným instruktorem.
Podmínky pro potápění pod ledem
Nejen, že to není na škodu, dokonce se to i vyžaduje, kromě věku 18 let musíte mít pro zimní potápění za sebou i specializovaný kurz, jinak můžete u vodní hladiny akorát vysedávat.
Vybavení pro zimní potápění
Nejdůležitější pro zimní potápění je si pořídit takový neoprén, které výborně izoluje a především je suchý a teplý. Samozřejmostí je bezchybné a odolné vybavení, ať už se to týká dýchání ve vodě nebo orientace (hodinky, kompas).
Diskuze